Dobieranie odpowiednich okien nie jest wcale zadaniem łatwym, chociaż z pozoru może się wydawać, że nie powinno być z tym żadnych trudności. Wszystko rzeczywiście przebiega bez komplikacji, gdy architekt wykonał kompleksowy projekt domu i na jego podstawie realizuje się inwestycję. Wówczas wszystkie okna zostały odpowiednio dopasowane i nie trzeba już przejmować się odpowiednimi parametrami. W przeciwnym razie może się okazać, że nagle powstały niespodziewane trudności.

Jakie okna wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Nie ma bowiem uniwersalnego typu okien, który pasowałby do wszystkich rodzajów budynków i pomieszczeń. Może się okazać, że idealnie dopasowane okna pod względem wizualnym, kompletnie nie nadają się do danego typu budynku. Wszystkie parametry okienne powinny być dopasowane do budowli. Znaczenie ma nawet grubość ścian – im grubszy jest mur, tym większe powinno być okno, bowiem zachwianie tych proporcji będzie skutkowało nieestetycznym wyglądem. Okna mają wiele typów i właściwości. Są ogólne cechy, na które trzeba zwracać uwagę, ale jak już wspomniano, uniwersalnego przepisu na dobre okno po prostu nie ma.

Czy okna PCV to dobry pomysł?

Okna wykonane z tworzywa sztucznego są obecnie najbardziej popularne. Szczególnie chętnie sięga się po nie w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Obecna technologia pozwalająca na tworzenie wielkich, a jednocześnie trwałych szyb sprawiła, że bardzo modne są współcześnie duże przeszklenia. Stosuje się je nie tylko w biurowcach, ale także coraz częściej sięgają po nie właściciele domów mieszkalnych. Bez względu jednak na wielkość przeszklenia, to właśnie okna witraż PCV uważane są za najlepsze dostępne na rynku. Zapewniają nie tylko dobrą izolację cieplną, lecz także są łatwe w konserwacji o odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Mogą służyć przez wiele lat.