Równe ściany,dobrze położona farba czy równo wiszące szafki, zapewnia estetyczny wygląd mieszkania przez długi czas. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, trzeba przed malowaniem czy też tapetowaniem ścian, jak najlepiej przygotować podłoże.

Do przygotowania podłoża czy to pod farbę czy pod kafelki stosuje się różne preparaty, takie jak folia w płynie, farba gruntująca, lub farba podkładowa. Do mocowania elementów stałych, ( jeszcze przed gruntowaniem ściany) jak haki na szafki kuchenne, bojler elektryczny czy piec gazowy można zastosować trwałe mocowanie, jakim jest kotwa chemiczna.

Grunt to farba gruntująca

Zagruntowanie ściany jest ważnym etapem przed nałożeniem właściwej powłoki. Farby gruntujące dostępne na Budujmy.eu cechują się zdolnością do ścisłego łączenia się z podłożem i tworzenia z nim gładkiej powłoki. Położona farba na tak zabezpieczoną ścianę skutkuje lepszą przyczepnością do powierzchni, a samo gruntowanie ściany ma też na celu zminimalizowania kosztów malowania czy tapetowania, ponieważ potraktowana gruntem powierzchnia , odznacza się mniejszym wchłanianiem świeżo nałożonej farby lub kleju.

Nałożenie farby gruntującej, na powierzchnie pomalowane ciemnymi lub jaskrawymi kolorami niejako izoluje je, dzięki czemu pomalowanie tych samych ścian nowym, innym kolorem nie wymaga nakładania kilku warstw farby.