Wydaje się, że już dawno minęły czasy popularności dywanów. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zostawienie gołych podłóg. Z jednej strony jest to rozwiązanie praktyczne i zdrowe, z drugiej jednak rodzi pewne trudności. Rzecz w tym, że trzeba uważać, aby nie zniszczyć nawierzchni.

Problemy z podłogą

Jeśli chodzi o dywany, jedynym właściwie co im grozi jest zaplamienie. Jednakże, stanowią one swego rodzaju zabezpieczeniem przed stłuczeniem płytek czy porysowaniem paneli. Jeśli nie ma dywanu, ryzyko zniszczenia czy to płytek, czy też kafelek lub paneli jest zdecydowanie większe. Niszczą się one podczas codziennych czynności powtarzanych wiele razy, takich jak przesuwanie krzeseł. Dlatego właśnie poleca się, aby w strategicznych miejscach kładziona była mata ochronna pod krzesło.

Niewątpliwie, konieczna jest pod krzesło mata w przypadku foteli ruchomych na kółkach. Wydaje się, że tego typu krzesła najbardziej niszczą podłogę oraz najczęściej są przesuwane. Ważne jest w tym wypadku, aby mata pod krzesło była wykonana z takiego materiału, który umożliwia sprawne przesuwanie się na krześle. Musi więc być odpowiednio śliska, a przede wszystkim dopasowana do rodzaju kółek, jakie zamontowane zostały w danym fotelu.