Kupowanie okien i drzwi to ciężki orzech do zgryzienia, bo każdy chciałby zainwestować w coś, co nie ma żadnych wad. Niestety, każdy materiał i każde rozwiązanie techniczne oprócz zalet i udogodnień, będą miały wady i coś, na co będzie można narzekać. Jedynym sposobem na bycie zadowolonym jest wybranie tego okna, którego zalety będą przeważały nad tymi mniej atrakcyjnymi cechami. W tym tekście możesz się zapoznać ze specyfiką okien drewnianych i zastanowić się, czy taki zakup byłby dobry wyborem.

Drewno i jego właściwości

Drewniane okna mają wszystkie te zalety, które wiążą się z naturalnymi surowcami. Choć wyglądają pięknie i są solidne, mają pewne niedoskonałości, na które nie pozwalają sobie sztuczne materiały. Po pierwsze, okna drewniane (wejdź na stronę) nie do końca są odporne na wilgotne powietrze, więc przed ich zakupem warto zorientować się, na ile zagrożenie zmianą wymiarów okna pod wpływem wilgoci jest realne. Inną kwestią jest to, że nigdy nie można być do końca pewnym materiału, z jakiego dane okna drewniane są wykonane. Zawsze może trafić się jakaś wada przeoczona przez producenta, a naturalna dla takiego surowca jakim jest drewno. Dużą zaletą okna drewnianego jest za to fakt, że pod warunkiem właściwej pielęgnacji drewna jest to inwestycja na dziesiątki lat i nie trzeba brać pod uwagę wymiany okien za swojego żywota.

Okna drewniane, czyli przytulne wnętrze

Drewno ma swoje wady techniczne i trzeba umieć się z nim obchodzić. Można to uznać za cechę, która dyskwalifikuje okna drewniane na rynku, ale byłaby to duża przesada. Okna drewniane są przecież gwarantem przytulności mieszkania i sprawiają, że każde wnętrze staje się cieplejsze i milsze. Mogą też stanowić piękny element dekoracyjny, który zresztą można dowolnie modyfikować. Okno drewniane  można przemalować na dowolny kolor i zmieniać go w zależności od potrzeb. Wiąże się to również z tym, że co kilka lat trzeba będzie kolor odnawiać i odświeżać, ale nie powinno to stanowić dużego problemu dla fanów częstych zmian wystroju.