Wiertarko wkrętarka to urządzenie bardzo przydatne w każdym domu. Świetnie sprawdza się przy remontach i majsterkowaniu. Umożliwia sprawne wkręcanie śrub oraz wiercenie w różnych materiałach. Na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się między sobą parametrami. Jakie urządzenie wybrać?

Bardzo istotna jest moc urządzenia, która wpływa na jego możliwości – im wyższa, tym cięższe prace można wykonywać. Niestety, zazwyczaj wiąże się to z większą masą wkrętarki oraz z dużym poborem prądu.

Wiertarko wkrętarki zazwyczaj posiadają dwa biegi. Pierwszy ustawia mniejszą prędkość i wyższy moment obrotowy, co dobrze sprawdza się przy wkręcaniu wkrętów. Drugi bieg to większa szybkość, dlatego wybiera się go głównie do wiercenia.

Do wyboru mamy modele akumulatorowe oraz sieciowe. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się urządzenia akumulatorowe. Takie wkrętarki są zdecydowanie bardziej wygodne, ponieważ są mobilne i nie wymagają dostępu do sieci elektrycznej. Można z nich korzystać niemal wszędzie, także na wysokości lub na zewnątrz. Modele akumulatorowe muszą być ładowane i zazwyczaj są też słabsze niż ich odpowiedniki sieciowe, dlatego do intensywnych prac polecane są raczej sieciowe wiertarko wkrętarki.

Wkrętarki sieciowe mają większą moc i moment obrotowy, dlatego mogą być z powodzeniem używane jako wiertarki do cięższych prac. Zazwyczaj są mniej poręczne i wymagają stałego podłączenia do sieci elektrycznej, co znacznie ogranicza ich mobilność.