Łóżko to z pewnością król mebli, gdyż pełni ono chyba najważniejszą funkcję, jaką jest umożliwienie głębokiej regeneracji podczas snu, dlatego też jego wyborowi powinno towarzyszyć więcej refleksji i powinien być on świadomy. W wielu mieszkaniach sypialnie są jednak małe, co ogranicza wybór i sprawia trudność w wyborze modelu wygodnego i jednocześnie praktycznego. Jak wybrać łóżko do sypialni, które spełni oba wymagania?

Szerokość łóżka a komfort snu

Łóżko ma przede wszystkim umożliwić wypoczynek i regenerację, a to, czy jest ono wygodne, wpływać będzie na funkcjonowanie domowników w ciągu dnia. Dlatego też jednym z czynników, ważnym do ustalenia, jest szerokość łóżka.

W przypadku łóżek dla jednej osoby, ich szerokość powinna wynosić co najmniej 90cm, a szerokość łóżka dwuosobowego powinna zaczynać się od 140cm. Warto jest jednak kupić łóżka jeszcze szersze, dlatego też w przypadku małej sypialni powinna być ona umeblowana w taki sposób, by zapewnić możliwość wstawienia jak najszerszego łóżka. 

Za idealne do małej sypialni łóżka uważa się te o wymiarach 140x200cm lub 160x200cm.

Wygląd i konstrukcja łóżka do małej sypialni

Łóżko do małej sypialni powinno być również stosunkowo lekkie. Wrażenie lekkości powinny nadawać mu nie tylko zastosowane materiały, ale też jego design, a więc i cienkie elementy. 

Jeżeli wybór padł na łóżko kontynentalne, jego obramowanie nie powinno wystawać zbytnio poza materac. Wiele osób jednak do małej sypialni wybiera łóżko tapicerowane o minimalistycznej konstrukcji. 

Do małej sypialni wybiera się łóżka minimalistyczne, tak więc popularne są między innymi takie, które są bezramkowe, a także takie, które pozbawione są przedniej barierki. 

Ponieważ mała sypialnia to często miejsce, w którym nie tylko się śpi, ale również czyta, czy nawet pracuje na laptopie, powinno się zadbać o odpowiednie wezgłowie. Istnieją nawet łóżka z wezgłowiem zawierającym małą półeczkę, co ułatwi życie wszystkim tym, którzy spędzają w łóżku dużo czasu w ciągu dnia.

Wiele osób w małej sypialni stawia też na rozwiązanie, którym są znajdujące się pod meblem duże szuflady, w których schować można kołdry, poduszki i resztę pościeli. Jest to idealne rozwiązanie, gdyż wtedy w sypialni niepotrzebna będzie dodatkowa szafa na te elementy, co pozwoli na oszczędność miejsca, jednak warto pamiętać o tym, że rozwiązanie takie stosuje się wtedy, kiedy istnieje możliwość bezproblemowego wysuwania tych szuflad, a zanim kupi się łóżko z nimi, trzeba odpowiednio zaplanować umiejscowienie go, a także innych mebli w sypialni, by nie okazało się, że nie da się z  szuflad w sposób komfortowy korzystać.

Wybierając ten mebel, trzeba pamiętać także o zasadzie, która mówi, że pomiędzy łóżkiem a pozostałym wyposażeniem domu powinna być zachowana harmonia. Powinno się więc ono charakteryzować podobnym stylem i reszta cech charakterystycznych dla stylu i wystroju danego domu. Materiał, z którego jest zrobione, powinien być taki sam, jak ten, z którego wykonana jest większość mebli. Ważny jest też kolor zastosowanych obić, a także dodatków, takich jak poduszki i narzuty.

Kierując się powyższymi wskazówkami dotyczącymi tego, jak wybrać łóżko do sypialni, dokona się wyboru odpowiedniego, który zachwyci jakością i stylem, dając ogromne poczucie satysfakcji.