W wielu łazienkach, a szczególnie w tych, w których nie ogranicza nas przestrzeń, wanny pełnią funkcję dekoracyjną. Dla innych z kolei kąpiel w wannie to nieodzowny element relaksu. I choć wiele mądrych tego świata twierdzi, że kąpiel w wannie jest niezdrowa, to i tak ciężko całkowicie zrezygnować z relaksu, jaki nam zapewnia.

Do wyboru, do koloru

Rynek jest pełen różnego rodzaju wanien. Dziś możemy przebierać nie tylko w wielkościach wanien, ale też w ich kształtach, materiałach, z jakich są wykonane, a nawet w kolorach. Nikogo nie dziwi np. czarna wanna. Niezwykle rozbudowana oferta producentów wanien daje mnóstwo aranżacyjnych możliwości. Nie stanowią już problemu małe pomieszczenie, więc nie martwi też fakt, że wanna nie zmieści się w zaplanowanym miejscu, bo na rynku dostępne są takie wanny, które charakteryzują się innymi niż standardowo wymiarami, a nawet kształtami. Dziś aranżacja nawet tej najmniejszej łazienki, w której ma stanąć wanna, nie jest trudna.

Wśród najczęściej wybieranych wanien, nadal wymienia się typowe wanny prostokątne, które z powodzeniem można montować pod ścianą, w narożnikach i we wnękach. Zazwyczaj długość tych najbardziej typowych modeli wynosi od 140 do 180 cm. W ofercie producentów znajdują się też krótsze wanny, np. takie mające nawet 100 cm, a do tego wyprofilowane siedzisko, które ułatwia w niej kąpiel.

Kolejnym przykładem wanien są wanny narożne, a wśród nich wanny symetryczne i asymetryczne. Wanny symetryczne charakteryzujące się dwoma równymi bokami o tej samej długości). Zazwyczaj mają one wymiary w zakresie od 110 do 160 cm. Modele te niestety zajmują sporo miejsca, jednak dzięki tym gabarytom, kąpiel w nich jest naprawdę bardzo przyjemni (wygodna). W tego typu wannach zwykle w ich narożnikach znajduje się wyprofilowane siedzisko. Kolejnym przykładem są wanny asymetryczne, o bokach różnej długości. Modele te świetnie sprawdzają się w małych łazienkach, ponieważ zajmują mniej miejsca niż prostokątne.