Jeśli szukasz płytek z najlepszym efektem do łazienki, mozaika jest jednym z najlepszych rozwiązań. Mozaika do łazienki zawsze przyciąga wzrok i dodaje wnętrzu wyrafinowania. Ale to nie jedyna zaleta tego materiału. W końcu wybór płytek mozaikowych musi być staranny i przemyślany.

Płytki mozaikowe: podstawowe rodzaje

Zanim powiemy o tym, jakie są w zasadzie rodzaje płytek mozaikowych, należy powiedzieć kilka słów o ogólnych zaletach tego rozwiązania wykończeniowego. Zalety tego rozwiązania są więcej niż znaczące:

  • Niezwykłe wzornictwo i ogromny wybór kształtów, rozmiarów i kolorów;
  • Uniwersalność zastosowania na ścianach, podłogach, półkach, meblach, drzwiach, basenach;
  • Możliwość stosowania na powierzchniach zakrzywionych (kolumny, łuki, kominki);
  • Łatwy do czyszczenia i odporny na działanie środków chemicznych materiał.

Mozaika ceramiczna i mozaika szklana

Mozaika ceramiczna jest to w zasadzie zwykła płytka, ale bardzo mała, o wymiarach od 1×1 cm. Materiał ten jest trwały, odporny na wilgoć i ciepło, nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji i specjalnych środków. Jest również uniwersalna pod względem dekorów i faktur oraz dobrze łączy się z dużymi płytkami na przykład w celu podkreślenia kabiny prysznicowej lub instalacji.

mozaika szklana w kolorze brązowym

Szkło jest popularnym konkurentem dla ceramiki – przede wszystkim ze względu na swój wygląd. Mozaika szklana z ekspercilazienek wygląda lekko, stylowo i jasno, zwłaszcza gdy jest wykonana z elementów wielokolorowych. W tym przypadku pod względem trwałości wykończenie jest prawie tak dobre jak płytki (szkło, podobnie jak lustro w łazience, boi się jedynie ściernych środków czyszczących).

Mozaiki kamienne do łazienki

Płytki te wykonuje się z różnych rodzajów kamienia: marmuru i granitu, trawertynu i jaspisu i łupków, malachitu itp. Każdy z nich ma swoje własne cechy dekoracyjne, teksturę i koszt. Na przykład najdroższa jest mozaika marmurowa, a najtańsza – wykonana z kamyków. W każdym razie kamienne materiały wykończeniowe są niezwykle odporne na ścieranie i zużycie oraz nie poddają się zmianom temperatury.