Gdy sezon letni zaczyna już wyraźnie się zbliżać, wszyscy powoli myślą o organizacji swoich ogrodów. Aby odpoczynek na świeżym powietrzu był udany, warto odbywać go w komfortowych warunkach. Z tego względu konieczny staje się zakup jakościowych mebli ogrodowych z produktów typu jak te z Witek. Tylko jak meble ogrodowe wybrać, jeżeli ma się zamiar postawić na te drewniane?

Rodzime gatunki drewna

Coraz więcej producentów, nawet tych polskich, tworzy meble z drewna egzotycznego, jednakże nasze rodzime gatunki też potrafią być świetnym wyborem. Takim wyborem powinien być m.in. buk. Drewno bukowe potrafi wykazać się wysoką twardością, zapewniającą mu równie wysoką odporność na uszkodzenia oraz wytrzymałość na różne czynniki atmosferyczne. Ponadto cechuje je całkiem oryginalne zabarwienie. Naturalnie drewno bukowe jest bardzo jasne, a to sprawia, że na tle jaskrawo zielonego trawnika prezentuje się niezwykle efektownie – nie da się go nie dostrzec.

Druga wartościowa propozycja to natomiast drewno dębowe. Dąb ma podobne właściwości do buku, bo również jest twardy, wytrzymały i odporny na różne czynniki zewnętrzne. Poprzez odpowiednie zabezpieczenie jego powierzchni – czy to impregnatem, czy to specjalistyczną farbą bądź lakierem – można osiągnąć jego długowieczność. Potraktowane w ten sposób drewno dębowe nie będzie wymagać jakiejś szczególnej renowacji. A co z jego wyglądem? Ten jest na tyle tradycyjny i uniwersalny, że potrafi wpasować się w każdy ogród.

Ostatnią już popularną opcją jest sosna. Drewno sosnowe to taka ekonomiczna alternatywa dla powyższych materiałów. Z racji tego, że samo w sobie jest ono stosunkowo tanie, produkcja mebli z sosny również nie jest szczególnie kosztowna. Trzeba jednak brać pod uwagę to, że niższa cena nie bierze się z powietrza. W tym przypadku będzie ona jednak wynikać z niższej jakości produktów. Meble z drewna sosnowego nigdy nie będą aż tak trwałe jak te dębowe czy bukowe. Poprzez regularne zabezpieczanie ich olejami i impregnatami można jednak delikatnie poprawić ich wytrzymałość, by aż tak szybko się nie niszczyły.

Egzotyczne gatunki drewna

A jak wybrać meble ogrodowe, jeżeli nie ma się ochoty na te tradycyjne rodzime gatunki drewna? Otóż w takim przypadku trzeba zwrócić się w stronę równie wartościowego, a czasem i bardziej wartościowego drewna egzotycznego. W polskich warunkach potrafi sprawdzić się ono naprawdę znakomicie. Drewno egzotyczne jest przyzwyczajone do znaczni cięższych warunków klimatycznych i atmosferycznych, dlatego też nasza polska pogoda wręcz nie jest w stanie zrobić mu krzywdy.

Przykładem egzotycznego gatunku drewna o bardzo dobrych właściwościach jest drewno eukaliptusowe. Specjalne naturalne właściwości pozwoliły mu zyskać miano najtwardszego gatunku drewna na całym świecie, a wysoka wytrzymałość i tak nie jest jego jedyną zaletą. Drewno eukaliptusowe jest drewnem dobrze radzącym sobie z wilgocią, potrafiącym odpierać ataki grzybów, bakterii czy nawet owadów. To materiał długowieczny. Raz zakupiony do ogrodu może pozostać w nim naprawdę na zawsze.