Właściciele domów mają dziś dostęp do większej wiedzy na temat projektowania niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy kilka kliknięć, aby dowiedzieć się o powszechnych trendach w projektowaniu, zbadać lokalnych projektantów, a nawet przeczytać artykuły o najnowszych trendach w domu. Ale jest jedno źródło wiedzy o projektowaniu wnętrz, które nadal trudno znaleźć: szczegółowe i pomocne porady dotyczące wdrażania różnych elementów projektu w domu. Ograniczone zrozumienie tego, jak niektóre projekty mogą wpłynąć na Twój dom jest niepokojące, zwłaszcza jeśli planujesz zainwestować w remonty. Aby upewnić się, że wszelkie nadchodzące remonty są dobrze przemyślane, przyjrzymy się jednemu z najczęściej pomijanych projektów domu: High-end Provence (HPL).

Czym jest płyta HPL?

HPL to skrót od angielskiego słowa hardwood plywood. Sklejka to rodzaj produkowanego drewna, które powstaje poprzez sklejenie ze sobą warstw drewnianego forniru. Jest to powszechny materiał budowlany i jest używany w różnych konstrukcjach – dachach, ścianach, podłogach, meblach i innych. W przypadku płyt HPL warstwy forniru są często wykonane z wysokiej jakości gatunków twardego drewna, jak orzech, mahoń czy teak. Jest to wysokiej klasy wzór drewna, który ma imitować wygląd naturalnego drewna. Sklejka z drewna twardego może być również określana nazwą handlową: Hardwood Solids.

Jak kupić płyty HPL dobrej jakości?

Podczas zakupów laminatów na ścianę HPL jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać: 

  • jakość – jakość drewna będzie miała bezpośredni wpływ na trwałość i długowieczność płyty HPL, więc ważne jest, aby rozważyć źródło drewna. Sklejki z twardego drewna są klasyfikowane na podstawie jakości drewna i tego, ile sęków jest obecnych w drewnie. Skala ocen sięga od 1 (najniższa jakość) do 4 (najwyższa jakość). 
  • cena – jak w przypadku większości elementów wyposażenia wnętrz, laminat na ścianę nie jest tani. Cena będzie zależała od konkretnej płyty HPL i gatunku drewna, z którego jest wykonana. Ceny sklejki z drewna twardego mogą być bardzo różne, w zależności od źródła pochodzenia produktu i gatunku użytego drewna.